Одеські екологи з’ясовують, чому морська вода уздовж пляжів набула жовто-рудого кольору

  Морська вода біля курортів Одеської області набула жовто-рудого кольору, причому на гребенях хвиль у деяких акваторіях Чорного моря помітна брудна плівка, що відлякує одеситів та приїжджих відпочивальників від купання в морі. Одні в розпал “оксамитового” сезону покидають пляжі на Кароліно-Бугазі, Санжейці, Грибівці, Лузанівці, Фонтанці та багато інших, як еколог Анатолій Жуков, розміщують фото- і відеофайли в соцмережах, вимагаючи вжиття заходів чи роз’яснень фахівців.
  Одесит Валерій Комаров теж розмістив відеофайл у Facebook, вимагаючи невідкладних досліджень з боку фахівців-екологів .
  “Курортна зона Одеси та області! Район села Грибовка, Кароліно-Бугазу і далі Затока! 2 вересня незрозумілі викиди в морі, схожі на відпрацьоване масло та іржу… Що ж роблять негідники! Вони знищать наше Чорне море! Екослужби, знайдіть, хто це зробив: позбавте ліцензій, оштрафуйте, посадіть. Не дайте загубити море і курортну зону!”, закликав Комаров.
  Кореспондент Укрінформу звернувся до керівників Держекоінспекції Північно-Західного регіону Чорного моря Ольги Філіної та науково-дослідної установи «Український науковий центр екології моря» (УкрНЦЕМ) Віктора Коморіна прокоментувати ситуацію, пов’язану з “іржавінням” акваторії Чорного моря в районі Одеси.
  “Поки що не можемо назвати причин зміни кольору морської води біля пляжів Одещини: інспектори та працівники лабораторії Держекоінспекції зараз беруть проби води біля пляжів для проведення досліджень: йдеться про розлив мазуту, масла чи розмноження відмерлих водоростей. Вранці 4 вересня будемо вже мати результати, з якими ознайомимо громадськість, стривожених відпочивальників та відповідні органи влади”, – зазначила в.о. директора Держекоінспекції Філіна.
  За її словами, минулого тижня у морі поблизу пляжу Лузанівка фахівці Держекоінспекції виявили у відібраних пробах води перевищення гранично допустимих концентрацій зважених речовин, сірководню і заліза. Також встановлено знижені концентрації кисню.
  У свою чергу, директор УкрНЦЕМ Коморін сказав: “Ми вважаємо, що зміна кольору морської води пов’язана з різким розмноженням дінофлагелятних водоростей (Dinoflagellata – лат.), які іноді спричиняють “червоні припливи” у прибережних водах. Багато їх видів здатні до біолюмінесценції. Паразитичні дінофлагеляти іноді спричинюють епізоотію в популяціях риб і ракоподібних. Крім того, часто в клітинах дінофлагелятів утворюються токсини, наприклад, гоніатоксин. Дослідники вважають їх токсичними, бо цей токсин має властивість накопичуватися у тканинах молюсків, ракоподібних та риб”.
  Як наголосив Коморін, “масовому розмноженню дінофлагелятних водоростей сприяє передусім наявність у морській воді надмірної кількості органічних та біогенних речовин, що потраляють у море з річок та інших водостоків, наприклад, внаслідок аварій у мережах зливової каналізації. Такі явища дослідники вже спостерігали у Північно-Західному регіоні Чорного моря в 1999 та 2005 роки. От зараз знову склалися сприятливі умови для дінофлагелятів, а саме: відповідна температура води, солоність і накопичення біогенних речовин. Тобто не лише органічних сполук, а й таких біогенних речовин, як нітріти, фосфати, нітрати, які потрапляють у море з полів після зливових дощів”.

  NO COMMENTS